الیاف طبیعی

1400/2/18

الیاف طبیعی چیست؟

الیاف طبیعی ، هر ماده اولیه مویی که مستقیماً از یک منبع حیوانی ، گیاهی یا معدنی به دست می آید و به پارچه های غیربافته مانند نمد یا کاغذ تبدیل می شود یا پس از چرخاندن به نخ ، به پارچه بافته می شود. یک الیاف طبیعی ممکن است بیشتر به عنوان تجمع سلول هایی تعریف شود که در آن قطر در مقایسه با طول ناچیز باشد. اگرچه طبیعت به واسطه انواع الیافی به ویژه انواع سلولزی مانند پنبه ، چوب ، غلات و کاه فراوان است ، اما از تعداد کمی می توان برای محصولات نساجی یا سایر مصارف صنعتی استفاده کرد.

جدا از ملاحظات اقتصادی ، مفید بودن یک الیاف برای اهداف تجاری توسط خصوصیاتی مانند طول ، مقاومت ، قابلیت انعطاف پذیری ، خاصیت ارتجاعی ، مقاومت در برابر سایش ، جذب و خصوصیات مختلف سطح تعیین می شود. اکثر الیاف نساجی باریک ، انعطاف پذیر و نسبتاً محکم هستند. آنها از این نظر کشش دارند که وقتی تحت تنش قرار می گیرند کشیده می شوند و سپس با برداشتن کشش تا حدی یا به طور کامل به طول اصلی خود بر می گردند.

الیاف طبیعی

تاریخچه

استفاده از الیاف طبیعی برای مواد نساجی قبل از تاریخ ثبت شده آغاز شد. قدیمی ترین نشانه استفاده از الیاف احتمالاً کشف پارچه های کتان و پشم در محل های حفاری ساکنان دریاچه سوئیس است (قرن 7 و 6 قبل از میلاد). چندین الیاف گیاهی نیز توسط مردم ماقبل تاریخ استفاده می شد. کنف ، که احتمالاً قدیمی ترین گیاه الیاف کشت شده است ، از جنوب شرقی آسیا نشأت گرفته ، سپس به چین گسترش یافته است ، جایی که گزارشات مربوط به کشت به 4500 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. هنر بافندگی و ریسندگیگزارشات مربوط به نخ ریسی پنبه در هند به 3000 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. ساخت محصولات ابریشم از فرهنگ بسیار پیشرفته چینی نشأت گرفته است. اختراع و توسعه صنعت پرورش (پرورش کرم ابریشم برای تولید ابریشم خام) و روش های چرخش ابریشم از 2640 قبل از میلاد مسیح است. پارچه در 3400 سال قبل از میلاد مسیح به خوبی در مصر توسعه یافته بود و این نشان می دهد که کتان مدتی قبل از آن تاریخ کشت شده است.

 

جهت خرید انواع پارچه با نقش و نگار مختلف پارچه سرای نقشینه پارسی راهنمای شما خواهد بود.

 

با حمل و نقل و ارتباطات بهتر ، مهارت ها و هنرهای بسیار محلی در ارتباط با تولید نساجی به سایر کشورها سرایت کرد و با نیازها و توانایی های محلی سازگار شد. گیاهان جدید فیبر نیز کشف و کاربرد آنها مورد کاوش قرار گرفت. در قرن 18 و 19 ، انقلاب صنعتی ترغیب به اختراع بیشتر ماشین آلات برای استفاده در پردازش الیاف طبیعی مختلف و در نتیجه افزایش شدید تولید الیاف شد. معرفی الیاف سلولزی بازسازی شده (الیاف تشکیل شده از مواد سلولزی که محلول ، خالص و اکسترود شده اند) مانند ریون و به دنبال آن اختراع الیاف کاملاً مصنوعی مانند نایلون ، انحصار الیاف طبیعی برای منسوجات و صنایع را به چالش کشید استفاده کنید.

مقاله راهنمایی شناخت و کاربرد انواع پارچه می تواندبه شما کمک بسزایی در حین خرید بکند .

انواع الیاف مصنوعی دارای خواص مطلوب خاص شروع به نفوذ و تسلط در بازارهایی می کنند که قبلاً توسط الیاف طبیعی در انحصار خود درآورده بودند. شناخت تهدیدات رقابتی از الیاف مصنوعی منجر به تحقیقات فشرده ای در جهت تولید سویه های جدید و بهتر از منابع الیاف طبیعی با بازده بالاتر ، بهبود روش های تولید و فرآوری و اصلاح ویژگی های نخ الیاف یا پارچه شد. با پیشرفت های قابل توجه به دست آمده ، تولید کل افزایش یافته است ، اگرچه سهم واقعی الیاف طبیعی از بازار با هجوم الیاف مصنوعی ارزان تر و نیاز به ساعت کاری کمتر برای تولید ، کاهش یافته است.

پارچه طبیعی

طبقه بندی و خواص

الیاف طبیعی را می توان با توجه به منشا آن ها طبقه بندی کرد. گیاهان بر پایه سلولزی شامل الیاف مهمی مانند پنبه ، کتان و جوت است. الیاف حیوانی یا پایه پروتئینی شامل پشم ، مویر و ابریشم است. یک الیاف مهم مواد معدنی ،است.

الیاف گیاهی را می توان بر اساس منشا آنها در گیاه به گروه های کوچکتر تقسیم کرد. پنبه ، کاپوک و کریر نمونه هایی از الیاف هستند که به صورت مویی روی دانه ها یا دیواره های داخلی میوه منتقل می شوند ، جایی که هر الیاف از یک سلول باریک و بلند تشکیل شده است. کتان ، کنف ، جوت و رامی از الیاف باست هستند که در بافت باس داخلی برخی از ساقه های گیاه وجود دارد و از سلولهای همپوشان تشکیل شده است. Abaca ، henequen و sisal الیافی هستند که به عنوان بخشی از سیستم فیبرواسکولار برگها مشاهده می شوند. از نظر شیمیایی ، تمام الیاف گیاهی عمدتا از سلولز تشکیل شده اند ، اگرچه آنها همچنین حاوی مقادیر مختلفی از مواد مانند همی سلولز ، لیگنین ، پکتین ها و موم ها هستند که باید با پردازش حذف یا کاهش یابد.

پارچه با الیاف طبیعی

رشته های حیوانی منحصراً از پروتئین تشکیل شده و به استثنای ابریشم ، خز یا مو را تشکیل می دهد که به عنوان پوشش محافظ اپیدرمی حیوانات عمل می کند. رشته های ابریشم توسط لارو پروانه ها اکسترود می شوند و برای چرخاندن پیله های آن ها استفاده می شود.

به جز الیاف معدنی ، تمام الیاف طبیعی به دو صورت مایع و بخار میل به آب دارند. این میل شدید تورم الیاف متصل به جذب آب را ایجاد می کند ، که رنگ آمیزی در محلول های آب را تسهیل می کند.

مقالاتی که تا به امروز از وب سایت نقشینه پارسی منتشر شده است:

منبع :وب سایت /https://www.britannica.com