نکات طلایی در خصوص تاریخچه پارچه ژاکارد

نکات طلایی در خصوص تاریخچه پارچه ژاکارد

1400/3/24

ریشه های بافت

پارچه ژاکارد تاریخچه خود را در نماد پیدا می کند. از قرن بیست و چهارم بیزانس ، پارچه ها و پشم ها به صورت الگوهای پیچیده بافته می شدند تا پارچه های زیبایی را تشکیل دهند. با واردات ابریشم بافی در حدود قرن 6 ، نمادها به همان اندازه که برای چشم لمس می شدند ، لوکس می شدند. صنعتگران بیزانس شروع به بافتن ابریشم به صورت نمادها ، داماس و پارچه های ملیله مانند کردند که حتی برای یک پادشاه مناسب است.

در قرون وسطی ، نمادها آنقدر گران بودند که فقط در دسترس اشراف عالیه و افراد بسیار ثروتمند بود. در واقع ، این پارچه های لوکس غالباً دارای فلزات گرانبها و گوهرهای گرانبها و نیمه قیمتی در آنها بافته شده بودند. بروکاد به زودی به نمادی از ثروت و قدرت تبدیل شد و توسط پادشاهان در سراسر جهان قرون وسطایی مورد علاقه قرار گرفت.

رابطه عشقی اشراف با علامت های تجاری تا عصر رنسانس خصوصاً در ایتالیا ادامه داشت. در حدود قرن پانزدهم میلادی ، ایتالیایی ها به عنوان سازندگان بهترین پارچه ها در سراسر اروپا شروع به نامیدن كردند و این به دلیل پیچیدگی و كیفیت مجلل نمادهای ابریشمی آنها كم نبود.

در طول تمام این قرن ها ، نمادها با دست بر روی دستگاه های بزرگ بافی بافته می شدند که به آن دستگاه های بافندگی می گویند. این دستگاه های بافندگی به دو نفر نیاز داشت ، یک بافنده و یک دستیار. بافنده دستیار را صدا می کند و به او می فهماند که کدام نخ ها را چه موقع بلند کند ، بنابراین نخ های رنگی صحیح از طریق هر خط بافت نشان داده می شوند.

این یک روند بسیار کند کار و کند بود. در پایان یک روز کامل ، یک تیم خوب بافنده و دستیار می توانست انتظار داشته باشد که تقریباً دو اینچ مربع پارچه ابریشمی با طرح ریز تکمیل کند. در دهه 1700 ، چندین مخترع فرانسوی سخت تلاش می کردند که دستگاه بافندگی بهتری ایجاد کنند ، اما یک شخص دیدگاهی داشت که می تواند جهان را برای همیشه تغییر دهد.

پارچه ژاکارد

Jacquard Loom

جوزف ماری ژاكارد از دستیاری شروع كرد. پسران نقاشی همیشه بچه های کوچکی بودند ، زیرا برای کار باید می توانستند از بالای دستگاه های بافندگی بالا بروند. آنها معمولاً 6-8 ساعت در روز را صرف کار می کردند و در هر بار حدود 30 پوند نی بافی بلند می کردند ، در جهت بافنده. این کار شکستنی بود ، اغلب در شرایط وحشتناک انجام می شد ، و بسیاری از پسران نقاشی توسط این حرفه فلج شدند. ژاکارد می دانست که باید راهی بهتر وجود داشته باشد. او زندگی خود را وقف یافتن یکی کرد.

در اواخر 1700 ، ماشین آلات در حال توسعه برای انجام انواع کارهای تکراری بودند. آنها قبلاً به طور گسترده ای برای ایجاد پارچه های طرح دار ساده مورد استفاده قرار می گرفتند ، اما از آنجایی که طرح های آنها بسیار پیچیده تر بود ، نمادها همچنان به لمس هنرمند نیاز داشتند. برای ایجاد چنین الگویی ، باید راهی وجود داشته باشد تا دستگاه بسته به اینکه کدام خط از الگو ایجاد می شود ، بافت خود را تغییر دهد.

ژاکارد با استفاده از کارتهای پانچ سخت مانند قرقره هایی که امروزه در پیانوهای پخش کننده و جعبه های موسیقی مکانیکی دیده می شود ، یک راه حل ساده اما مبتکرانه ایجاد کرد. در سال 1801 ، مفهوم اولیه وی توجه ناپلئون را به خود جلب كرد ، وی ژاكارد را به پاریس فراخواند و مأموریت داد كه روند خود را در جهت منافع ملی به اتمام برساند.

نسخه نهایی که در سال 1804 عرضه شد ، به اولین ماشین قابل برنامه ریزی در جهان تبدیل شد. بعداً این تأثیر بزرگی برای چارلز بابیج بود ، که ایجاد اولین رایانه در جهان و همچنین بسیاری از کاربردهای دیگر کارتهای پانچ در انواع برنامه های مدرن را به خود اختصاص داده است. همچنین تصور می شود کارتهای پانچ که وی ایجاد کرده منشأ سیستم های کد باینری هستند.

ژاکارد

ژاکارد مدرن

بیش از یک قرن و نیم پس از اینکه مسیو ژاکارد برای اولین بار انقلابی در صنعت نساجی ایجاد کرد ، در سال 1980 جاکارد الکترونیکی اصلی به بازار عرضه شد. امروزه ، برنامه نویسی کارت پانچ Jacquard به طور گسترده ای جایگزین برنامه نویسی رایانه ای مدرن شده است ، که امکان پیچیدگی بیشتر طراحی را فراهم می کند. با این وجود پارچه هایی که آنها تولید می کنند هنوز نام Jacquard را یدک می کشند ، این ادای احترامی است برای پیشرفت های شگفت انگیز که او قرن ها قبل در خواب دیده است.

پارچه های ژاکارد مدرن را می توان از انواع الیاف مختلف ، از پنبه و ابریشم طبیعی ، تا مخلوط های پلی استر و پلی استر ساخته شده توسط بشر تهیه کرد. وجه اشتراک همه آنها روش ساخت است. به طور کلی آنها از نظر پیچیدگی بسیار پیچیده تر و ضخیم تر از انواع دیگر بافت هستند. ویژگی بارز پارچه های ژاکارد این است که طرح به جای اینکه در بالای آن مهر ، چاپ یا گلدوزی شود ، در خود پارچه بافته می شود. به همین دلیل ، برخی از جاکاردها حتی برگشت پذیر هستند ، و منفی الگوی آنها در پشت دیده می شود.

 

 جهت خرید پارچه ژاکارد چاپی، وارد شوید.