راهنمای شناخت و کاربرد انواع پارچه

راهنمای شناخت و کاربرد انواع پارچه

1400/1/18

انواع مختلف پارچه

 
1. کنواس(پارچه بوم): پارچه ای بافته ساده است که معمولاً از نخ پنبه ای سنگین و تا حدی از نخ کتان ساخته می شود. این جنس از پارچه به دوام ، محکم و سنگین بودن معروف است. با ترکیب پنبه با الیاف مصنوعی ، می تواند در برابر آب مقاوم یا حتی ضد آب شود ، و آن را به یک پارچه عالی در فضای باز تبدیل کند.

2. شیفون: نوعی پارچه ابریشمی نوعی پارچه ابریشمی پارچه ای سبک و ساده بافته شده با اندکی درخشش. نوعی پارچه ابریشمی دارای پارچه های کوچک است که پارچه را کمی لمس می کند. این پوکرها با استفاده از نخ های کرپ s-twist و z-twist ایجاد می شوند که به ترتیب در خلاف جهت عقربه های ساعت و در جهت عقربه های ساعت پیچ خورده اند. نخ های کرپ بسیار محکم تر از نخ های استاندارد پیچ خورده اند. سپس نخ ها را در یک بافت ساده می بافند ، به این معنی که یک نخ پود متناوب در یک نخ تار و زیر آن قرار دارد. پارچه خالص را می توان از انواع پارچه ای ، مصنوعی و طبیعی ، مانند ابریشم ، نایلون ، ریون یا پلی استر بافت.


3. کتان: پنبه الیاف اصلی است ، به این معنی که از الیاف مختلف با طول های مختلف تشکیل شده است. پنبه از الیاف طبیعی گیاهان پنبه تهیه می شود. پنبه در درجه اول از سلولز تشکیل شده است ، یک ترکیب آلی نامحلول برای ساختار گیاه بسیار مهم است و ماده ای نرم و کرکی است. محصور الیاف پنبه ای کرکی است. پنبه را به کاموایی می ریسند که پس از آن بافته می شود و پارچه ای نرم و بادوام برای لباس های روزمره مانند تی شرت و وسایل خانه مانند ملحفه ایجاد می شود.

 انواع مختلف پارچه
4. کرپ : یک پارچه ابریشمی ، پشمی یا مصنوعی است که ظاهری برجسته و چین دار دارد. کرپ معمولاً پارچه ای با وزن سبک تا متوسط است. از پارچه کرپ می توان برای تهیه لباس مانند لباس ، کت و شلوار ، بلوز ، شلوار و موارد دیگر استفاده کرد. Crêpe همچنین در دکوراسیون منزل برای مواردی مانند پرده و بالش محبوب است.

5. لینن: پارچه ای بسیار سبک  است که از گیاه کتان ساخته شده است. پارچه ملحفه یک ماده رایج است که برای حوله ، سفره ، دستمال و ملافه تخت استفاده می شود و به اصطلاح "ملحفه" ، یعنی ملافه ،اشاره دارد ، اگرچه همیشه از پارچه کتانی ساخته نمی شوند. این ماده همچنین برای لایه داخلی کت استفاده می شود ، از این رو "آستر" نامگذاری شده است. این یک پارچه فوق العاده جاذب و قابل تنفس است ، که آن را برای لباس های تابستانی ایده آل می کند ، زیرا کیفیت سبک باعث عبور هوا و تعدیل دمای بدن می شود.

 شما می توانید انواع پارچه را از فروشگاه نقشینه پارسی در تجریش تهران، به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق سایت خریداری نمایید.

6. ارگانزا :  پارچه ای سبک و کاملاً ساده و بافته شده است که در اصل از ابریشم ساخته شده است. این ماده همچنین می تواند از الیاف مصنوعی ، در درجه اول از پلی استر و نایلون ساخته شود. پارچه های مصنوعی کمی دوام بیشتری دارند اما پارچه آن بسیار لطیف و مستعد پارگی است. همچنین ارگانزا با سوراخ های بسیار کوچک در سراسر پارچه مشخص می شود ، که فضاهای بین نخ تار و پود در الگوی بافت ساده است. کیفیت ارگانزا به عنوان تعداد سوراخ در اینچ تعریف می شود - سوراخ های بیشتر نشان دهنده ارگنزا با کیفیت بهتر است. Organza برای لباس های عروسی و لباس شب بسیار محبوب است ، زیرا دارای کیفیت براق و شفاف است که باعث ایجاد شبح های منحط می شود.

7. ابریشم: یک پارچه طبیعی است که توسط کرم ابریشم ، یک حشره ، به عنوان ماده ای برای لانه ها و پیله های آنها تولید می شود. ابریشم به دلیل درخشش و لطافت به عنوان ماده ای شهرت دارد. این ماده فوق العاده با دوام و محکم است که دارای پارچه و براق زیبایی است. از ابریشم برای لباس رسمی ، لوازم جانبی ، ملافه ، تودوزی و سایر موارد استفاده می شود.

پارچه های مختلف و کاربرد آن ها

8. توئید: یک پارچه بافته شده خشن است که معمولاً از پشم ساخته می شود. الیاف را می توان با استفاده از یک بافت ساده یا بافت گره ای بافت. پارچه ای بسیار گرم و سخت پوش و ضخیم و سفت است. توئید پشمی اغلب با استفاده از نخ های رنگی مختلف برای دستیابی به الگوها و رنگ های پویا ، اغلب با مربع های کوچک و خطوط عمودی ، بافته می شود. این جنس پارچه برای کت و شلوارها و کت هایی که در اصل از مواد مخصوص فعالیت های شکار ساخته شده اند بسیار محبوب است.

9. ویسکوز: نوعی پارچه ابریشم مصنوعی / نیمه مصنوعی ساخته شده از خمیر چوب است که به عنوان جایگزین ابریشم مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا پارچه و حس صاف آن به مواد لوکس شبیه است. این پارچه ابریشمی مانند است و از آنجا که تولید آن بسیار ارزان تر است بسیار جذاب است. ویسکوز پارچه ای همه کاره است که برای وسایل لباس مانند بلوز ، لباس و کاپشن و در اطراف خانه در تابلو فرش و تودوزی استفاده می شود.

10.  پشم :بسیار نرم از جهت لمس کردن ، با دوام است که بدن را در زمستان ها گرم نگه می دارد. بدون چین و چروک است و در برابر گرد و غبار ، محو شدن و پارگی مقاوم است. بیشتر در ژاکت از جوراب های پشمی ، دستکش های پشمی و سایر لباس های گرم استفاده می شود.

11. مخمل: از مواد بسیار نرم و صاف ، بسیار لوکس و براق است ، از کیفیت و بافت های مختلفی برخوردار است ، از قیمت پایین تا بسیار بالا. درشت به مواد الیاف بسیار نازک. بیشتر در بلوزها ، شال ها و لباس عروس هندی در زمستان ها استفاده می شود.